Davanın Geri Alınması ve Davadan Feragat Ne demektir?

Davanın geri alınması ile davadan feragatin anlamları ve farkları, yargıtay kararı...

Davanın Geri Alınması ve Davadan Feragat Ne demektir?
Davanın Geri Alınması ve Davadan Feragat Ne demektir? Admin
Bu içerik 35157 kez okundu.

Davanın geri alınması ve davadan feragat kavramları farklı kavramlar olup, birbiri ile karıştırılmaması gerekmetedir. 1086 sayılı HUMK’un yürürlükte olduğu dönemde, uygulamada davanın geri alınması kavramı yerine, davayı takipten sarfinazar etmek, davayı takipten vazgeçmek, “davanın atiye bırakılması” tabirleri de kullanılmıştır. Davanın geri alınması, ileride tekrar dava açabilme hakkını saklı tutarak davanın geri alınmasıdır. Burada, davacı talep ettiği haktan (talep sonucundan) feragat etmemektedir.

 

Davadan feragat ise talep edilen haktan, talep sonucundan vazgeçmektir. Davanın geri alınması 6100 sayılı  HMK'nın 123’üncü maddesinde, davadan feragat ise 307’nci maddesinde düzenlenmiştir. Davadan feragat davalının rızasına (muvafakatına) bağlı olmadığı halde, davacının davasını geri alabilmesi için davalının rızası şarttır. Davanın geri alınması  durumunda dava hiç açılmamış sayılır ve mahkemece “karar verilmesine yer olmadığına” dair karar verilir. Davadan feragat halinde ise davanın reddine karar verilir.

 

Davanın geri alınması durumunda, geri alma anına karar edinilen izlenime göre, haksız olduğuna kanaat getirilen tarafa vekalet ücreti ve yargılama giderleri yüklenir. Davadan feragat halinde, feragat edilen hak ileride tekrar dava konusu yapılamaz, yapılır ise mahkemece feragat nedeniyle davanın reddine karar verilir. Davanın geri alınması durumunda ise, geri alınan dava ileride tekrar açılabilir. Davacının davasını geri almasına davalı rıza göstermemişse, davaya devam edilmeli ve talep hakkında esastan bir karar verilmelidir. Davacının davasını geri alabilmesi için davalının açık rızasına ihtiyaç vardır. Zimnı mufakat yeterli değildir. Bu nedenle, davacının davasını geri almasına rıza gösterip göstermediği davalıya sorulmalı, davalı açıkça geri almaya rıza gösterir (mufakat verirse) ise ona göre işlem yapılmalıdır.

 

Davanın takipsiz bırakılması (davanın müracaata bırakılması), davadan feragat ve davanın geri alınmasından farklı olup, davanın müracaata bırakılması için davalının kabulüne veya rızasına gerek yoktur, müracaata bırakılan dava yenileninceye  kadar (üç aylık süre boyunca) dava varlı- ğını korumaktadır. Yukarıda da belirtildiği üzere, uygulamada ve özellikle avukatlar arasında, davanın geri alınması yerine davanın atiye bırakılması tabiri kullanılmakta olup, bu tabirin hukuki açıdan hiçbir hükmü yoktur.

 

Görüldüğü üzere, davadan feragat ile davanın geri alınmasına hukuki sonuçları birbirinden çok farklıdır. Bu nedenle, yargılama aşamasında davacının hangi tabirleri kullandığına bakılmaksızın, davacının amacının(maksadının) davaya konu haktan (talep sonucundan) vazgeçmek mi  olduğu yoksa daasını ileride tekrar açabilme hakkını saklı tutarak davasını geri almak mı olduğu mahkemece davacıya açıklattırılmalı sonucuna göre bir karar verilmelidir.

 

Somut uyuşmazlıkta, davacı fazla çalışma ücreti, genel tatil ücreti ve hafta tatili ücretlerini atiye terk ettiğini beyan etmişse de amacının, meramının davayı geri almak mı olduğu yoksa davadan feragat mı olduğu açıklattırılmamıştır. Mahkemece, bu husus davacıya sorulmalı, davacının aamcının davayı geri almak olduğu saptandıktan sonra, davanın geri alınmasına odavalının (davalıların) rıza gösteri göstermediği (muafakat verip vermediği) davalılardan ya da vekillerden sorularak sonucuna göre söz konusu talepler hakkında bir karar verilmelidir.

Kaynak: Yargıtay 9 Hukuk Dairesi, E. 2014/37478, K. 20169244, T. 13.04.2016

davadan feragat etmek ne demek feragat hmk davanın geri alınması ve feragat

Üye olmadan da yorum yapabilirsiniz.
Kalan karakter sayısı : 500
Menekşe     2019-03-21 Kamu davası geri çekilirmi
sadettin     2018-10-26 sigortacı feragat et dedi güvence hesabından uslasmaya gireceyiz dedi bende ettim hakim red etti mahkemeyine yapmam lazım
mehmet     2018-05-26 eşim aile birliğinin temelden sarsılması nedeniyle çekişmeli boşanma davası açmıştı 4-5 gün sonra davayı geri çekmişti yani feragat mı etti davayı geri mi çekti bunu bilmiyorum. e devlette karara çıkmış yazıyor.bu durumda eşim aynı sebeple tekrar boşanma davası açabilirmi? cevap lütfen
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Asli Müdahil ve Feri Müdahil Nedir?
Asli Müdahil ve Feri Müdahil Nedir?
Esaslı Hata Nedir?
Esaslı Hata Nedir?