İnternetten Aldığım Bir Ürünü İade Edebilir miyim?

E-ticarer sitelerinden alınan ürünlerin iadesi mümkün müdür?

İnternetten Aldığım Bir Ürünü İade Edebilir miyim?
İnternetten Aldığım Bir Ürünü İade Edebilir miyim? Admin
Bu içerik 1272 kez okundu.

Türkiye’de e-ticaret sitelerinin yaygınlaşması ile beraber bir çok hukuki problem de beraberinde gelmiştir. İnternet üzerinden yapılan satışlar artık e-ticaret sitelerini de aşmış, sosyal mecralarda kadar ulaşmıştır. Öyle ki facebook, instagram ve twitter üzerinden ürün satışı yapıldığı hepimizce bilinen bir gerçek.

 

Peki internet üzerinden aldığımız bir ürünü koşulsuz şartsız iade edip paramızı geri alabilmemiz mümkün mü? Bu sorunun cevabı yeni Tüketici Kanunu ile evet mümkün. 6502 sayılı Tüketici Kanununa göre Mesafeli Sözleşme ile aldığımız ürünleri kargo elimize ulaştığı andan itibaren 14 gün içerisinde koşulsuz şartsız iade edebiliyoruz. Herhangi bir gerekçe sunmamıza da gerek yok üstelik. 

 

6502 sayılı Tüketici Kanununun 48. Maddesinin 4. Fıkrası bu konuyu doğrudan düzenlemektedir. Buna göre Tüketici “Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. “ Yine Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği 9. Maddesi Cayma Hakkını düzenlemektedir. Buna göre ;

 

MADDE 9 – (1) Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.

(2) Cayma hakkı süresi, hizmet ifasına ilişkin sözleşmelerde sözleşmenin kurulduğu gün; mal teslimine ilişkin sözleşmelerde ise tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin malı teslim aldığı gün başlar. Ancak tüketici, sözleşmenin kurulmasından malın teslimine kadar olan süre içinde de cayma hakkını kullanabilir.

(3) Cayma hakkı süresinin belirlenmesinde;

a) Tek sipariş konusu olup ayrı ayrı teslim edilen mallarda, tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin son malı teslim aldığı gün,

b) Birden fazla parçadan oluşan mallarda, tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin son parçayı teslim aldığı gün,

c) Belirli bir süre boyunca malın düzenli tesliminin yapıldığı sözleşmelerde, tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin ilk malı teslim aldığı gün esas alınır.

(4) Malın satıcı tarafından taşıyıcıya teslimi, tüketiciye yapılan teslim olarak kabul edilmez.

(5) Mal teslimi ile hizmet ifasının birlikte yapıldığı sözleşmelerde, mal teslimine ilişkin cayma hakkı hükümleri uygulanır.

 

Üye olmadan da yorum yapabilirsiniz.
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Asli Müdahil ve Feri Müdahil Nedir?
Asli Müdahil ve Feri Müdahil Nedir?
Esaslı Hata Nedir?
Esaslı Hata Nedir?