Dolandırıldım Ne Yapmalıyım?

Dolandırıcılık ile karşılaştıysanız işte yapmanız gerekenler...

Dolandırıldım Ne Yapmalıyım?
Dolandırıldım Ne Yapmalıyım? Admin
Bu içerik 1683 kez okundu.

Son zamanlarda sosyal ağların yaygınlaşmasını fırsat bilen dolandırıcılar facebook ve instagram gibi sitelerden çeşitli yöntemlerle dolandırıcılık yapmaktadır. Ülkemizde bilişim hukuku gün geçtikçe gelişmekte ve bu alanda nitelikli personel de yetiştirilmektedir. Bilişim suçlarıyla ilgilenen savcılar, polisler ve hatta bu alana yönelen uzman bilişim avukatları da gün geçtikçe artmaktadır.

Dolandırıcılık Türk Ceza Kanununda 157. Maddede düzenlenmiştir. Kanun koyucu bu suçu şu şekilde tanımlamıştır; “Hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına bir yarar sağlayan kişiye bir yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası verilir.”

Dolayısıyla hileli bir şekilde sizi aldatan, zarara uğratan ya da kendisine veya bir başkasına yarar sağlayan biri hakkında Türk Ceza Kanunu 157. Maddesine göre işlem yapılacaktır. Dolandırıcılığın ne şekilde yapıldığının da cezalandırma konusunda önemi büyüktür. Örneğin bilişim sistemlerini kullanılarak dolandırılmışsanız üç yıldan on yıla kadar hapis cezası ve beşbin güne kadar adlî para cezası uygulanır.

Ne suretle olursa olsun dolandırıldığınızı düşünüyorsanız, yapmanız gereken öncelikli olarak olayın gerçekleştiği yerde kamera, ses kaydı ya da herhangi bir delil bulunup bulunmadığıdır. Olaya tanık olan kimselerin ifadeleri de söz konusu olayı aydınlatmakta etkili olacaktır.

Topladığınız delillerle birlikte ister en yakın karakola isterseniz de en yakın adliyeye gitmeniz gerekmektedir. Adliyeye gidip savcılığa başvurmanız durumu biraz daha hızlandıracaktır. Başvurunuzu yazılı olarak da sözlü ifade vererek de yapabilirsiniz. Burada belirtmek gerekir ki iyi yazılmış bir dilekçe ile sunulan deliller olayın aydınlatılması ve suçluların ceza almasını kolaylaştıracaktır. Çünkü sözlü ifade verirken atladığınız detaylar olabilir, unuttuğunuz bazı kısımlar olabilir. Bunlara engel olmak için önceden detaylı bir şekilde dilekçe hazırlamanız ve olayı açık ve sade bir dille anlatmanız faydanıza olacaktır.

İnternette savcılığa suç duyurusu ile ilgili başvuru dilekçeleri bulunuyor ancak bu dilekçe örneklerinin çoğu güncelliğini yitirmiş eksik ve usulüne uygun olmayan dilekçelerdir. Dilekçenizi avukat marifetiyle yazmanız hak kaybınızı önler, dosyanızın takip aşamasında da kolaylık sağlar.

 


Üye olmadan da yorum yapabilirsiniz.
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Asli Müdahil ve Feri Müdahil Nedir?
Asli Müdahil ve Feri Müdahil Nedir?
Esaslı Hata Nedir?
Esaslı Hata Nedir?