Arabuluculuk Nedir?

Arabuluculuk nedir? Ne değildir?

Arabuluculuk Nedir?
Arabuluculuk Nedir? Admin
Bu içerik 1395 kez okundu.

Türkiye’de Yargı organlarının iş yoğunluğu sebebiyle kimi zaman uyuşmazlıklar gecikmeli olarak çözülmektedir. Uyuşmazlıkların hukuki yollardan gecikerek çözülmesi vatandaşların hak ve hukuk çıkarlarına aykırı olduğundan hem mahkeme ve diğer yargı organlarının iş yükünü azaltmak hem de vatandaşın hakkı olanı en kısa sürede adil bir şekilde almasını sağlamak amacıyla arabuluculuk sistemi hukukumuzda yerini almıştır. Özetle, arabuluculuk, günümüzde dostane ilişkilerle çözüm aracı olarak bilinen ve uygulanan en yaygın uyuşmazlık çözüm yöntemidir.

 

İki taraf arasında meydana gelen bir uyuşmazlığın yasalara uygun ve sistematik olarak çözüldüğü bu sistemde tarafların en kısa sürede uyuşmazlıktan kaynaklanan haklarının iadesi hedeflenmektedir. Bu nedenledir ki arabulucu bu sistemde taraflar arasında bağımsız ve tarafsız bir üçüncü kişidir. Öyle ki her iki tarafın da menfaatine olan hususları tespit ederek görevini yerine getirir.

 

Arabuluculuk, 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu ile düzenlenmiştir. Bu kanun ile hukuk uyuşmazlıklarının arabuluculuk yoluyla çözümlenmesinde uygulanacak usul ve esasları düzenlenmektedir. Bütün sistematik ve çözüm yöntemleri bu kanun ve bu kanun çerçevesinde çıkarılan yönetmelik ile düzenlenir.

 

Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliği ve Arabuluculuk kanununa göre Arabulucu’nun tanımı şu şekildedir; “Arabuluculuk faaliyetini yürüten ve Bakanlıkça düzenlenen arabulucular siciline kaydedilmiş bulunan gerçek kişiyi ifade eder”. Arabuluculuk ise ; Sistematik teknikler uygulayarak, görüşmek ve müzakerelerde bulunmak amacıyla tarafları bir araya getiren, onların birbirlerini anlamalarını ve bu suretle çözümlerini kendilerinin üretmesini sağlamak için aralarında iletişim sürecinin kurulmasını gerçekleştiren, uzmanlık eğitimi almış olan tarafsız ve bağımsız bir üçüncü kişinin katılımıyla ve ihtiyarî olarak yürütülen uyuşmazlık çözüm yöntemini ifade eder şeklinde tanımlanmıştır.

 

Adalet Bakanlığı bünyesinde kurulan Arabuluculuk Daire Başkanlığınca Arabulucuların sicil işlemleri yapılır.

arabuluculuk nedir nasıl olunur kimler arabuluculuk yapabilir arabuluculuk hangi konularda arabulucu olma şartları kimler arabulucu olabilir arabulucuya nasıl başvurulur

Üye olmadan da yorum yapabilirsiniz.
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Asli Müdahil ve Feri Müdahil Nedir?
Asli Müdahil ve Feri Müdahil Nedir?
Esaslı Hata Nedir?
Esaslı Hata Nedir?