Zorunlu Arabuluculuk Sevildi

İş Mahkemelerinin yükü zorunlu arabuluculuk kanunu ile hafifledi.

Zorunlu Arabuluculuk Sevildi
Zorunlu Arabuluculuk Sevildi Admin
Bu içerik 1241 kez okundu.

İş Mahkemeleri Kanunu'nun yürürlüğe girmesi ile işçi ile işveren uyuşmazlıklarında dava açmadan önce zorunlu hale getirilen arabuluculuk uygulaması 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren başladı. Çalışanlar tazminatlarını alabilmek için doğrudan dava açarak, uzun bir süre davanın sonuçlanmasını beklemek zorunda kalıyordu. Yapılan düzenleme ile arabuluculuğa gitmeden dava açılması ortadan kaldırıldı. Böylece ilk etapta işçi ve işveren bir arabulucu nezaretinde uzlaşma yoluna giderek, aralarındaki dava konusunu duruşmasız, davasız ve hızlı bir şekilde çözmüş oldular.

Adliyelerde kurulan 108 arabuluculuk bürosu ve büroların bulunmadığı yerlerde de sulh hukuk mahkemelerinin yazı işleri müdürlükleri tarafından ücretsiz olarak başvuruların alınması sürecine geçildi.

İş uyuşmazlığındaki arabuluculuk uygulaması kapsamında bugüne kadar 92 bin 443 başvuru yapıldı. 

Sürecin başlaması ile yaklaşık 80 günlük süreçte arabulucuya giden 25 bin 944 uyuşmazlık, tarafların uzlaşmasıyla çözüldü.


İşçi ve işverenler tarafından arabulucuya taşınan uyuşmazlıklarda taraflar, en fazla 3 günde anlaştı.Uyuşmazlıklardan 13 bin 390'ında ise işçi ve işveren anlaşamadı. Böylece uygulama kapsamında arabuluculukta yüzde 66 oranında başarı yakalandı.

 

Öte yandan, arabuluculuk uygulaması, iş uyuşmazlıklarında mahkemelere açılan dava sayısını da azalttı.

 

İş uyuşmazlığı kapsamında geçen yılın ilk 80 gününde iş mahkemelerinde 98 bin dava açıldı. Bu yıl arabuluculuk görüşmelerinin ardından anlaşma sağlanamaması üzerine açılan dava sayısı 12 bin 455 oldu. Böylece açılan dava sayısı yüzde 88 oranında azaldı.

zorunlu arabuluculuk dosya sayısı

Üye olmadan da yorum yapabilirsiniz.
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Asli Müdahil ve Feri Müdahil Nedir?
Asli Müdahil ve Feri Müdahil Nedir?
Esaslı Hata Nedir?
Esaslı Hata Nedir?