İşsizlik Maaşı Alma Kriterleri

İşsizlik maaşına hak kazanmak için gerekli şartlar

İşsizlik Maaşı Alma Kriterleri
İşsizlik Maaşı Alma Kriterleri Admin
Bu içerik 1087 kez okundu.

 

İşsizlik Avrupa da dâhil her toplumun önemli sorunlarından biridir. Artan nüfus ile beraber işsizlik sorununda artması doğaldır. Ülkeler ve devletler işsizliğe çözüm bulmak ve toplumda eşitliği sağlamak için bir takım çalışmalar yapmışlardır. İşsizlik maaşı bunlardan biridir.

İşsizlik maaşı, bir işyerinde istemsiz bir şekilde işten çıkarılanlarda mağduriyeti ve gelir kayıplarını önlemek için devlet tarafından oluşturulmuş zorunlu sigortadır. Ülkemizde 2002 Mart ayında çıkarılan 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile işsiz kalan kişiler işsizlik maaşı almaya hak kazandı. Yasa ile güvence altına alınan işsizlik sigortası sosyal devlet olma yolunda atılmış önemli bir adımdır.

İşsiz Kişi Sadece Maaştan Mı Yararlanır?

İşsiz kişi sadece maaştan yararlanmaz. İşsiz kişi ve ailesi sağlık imkânlarından da yararlanır. Ancak sağlık primleri ödenmesine rağmen bu durum emekliliğine yansımaz.

İŞKUR tarafından yeni bir iş bulma imkânı da vardır.

Devlet İŞKUR kanalı ile işsiz kalan kişileri meslek edindirme amaçlı eğitim de verir.

İşsizlik Maaşını Kimler Hak Eder?

Tam zamanlı bir işyerinde 3 yıl boyunca (600 gün) kesintisiz primi yatan kişi işsizlik maaşını hak eder.  Üç yıl sigortalı olarak çalışan, kendi isteği dışında işten çıkartılan herkes bu maaşı alabilmektedir.

İşyeri sahibinin değişmesi, işyerinin kapanması veya iş değişikliğinin olması da işsizlik maaşı alınmasına neden olan durumlardandır.

İşçinin maaşının eksik ödenmesi, anlaşılan maaş üzerinden ödenmemesi de aradaki sözleşmenin bitmesine neden olur. (Bu işlemde de 600 gün kuralı geçerlidir.)

Çalışma vizesi ile çalışan yabancılarda bu haklardan yararlanır.

İstifa eden işsizler de belli şartları sağlıyorlarsa bu maaşı alabilirler.

İşsizlik maaşını alabilmesi için kişinin herhangi bir kurumdan başka bir geliri olmaması gerekir.

 

işsizlik maaşı almak icin ne kadar calışmak lazım işsizlik maaşı başvurusu işkur işsizlik maaşı sorgulama işsizlik maaşı ne kadar 2018 işsizlik maaşı şartları 2018 işsizlik maaşı kimler alabilir işsizlik maaşı için nereye baş

Üye olmadan da yorum yapabilirsiniz.
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Asli Müdahil ve Feri Müdahil Nedir?
Asli Müdahil ve Feri Müdahil Nedir?
Esaslı Hata Nedir?
Esaslı Hata Nedir?