Araç Kredisi Nasıl Alınır

Araç kredisi ile ilgili bilinmesi gerekenler.

Araç Kredisi Nasıl Alınır
Araç Kredisi Nasıl Alınır Admin
Bu içerik 461 kez okundu.

 

Yenilenen ve sürekli gelişime açık bir hale gelen bankacılık sistemine yetişmek hiç de kolay değil. Bankalar bir biri ile yarış halinde müşteri çekmeye çalışırken kredi içeriklerini de bu yönü ile çeşitlendirmektedir. Bizler de bu yazımızda siz değeri kullanıcılarımız için araç kredileri konusunu ele alıyoruz. Bildiğimiz gibi araç artık günümüzde lüks olmaktan çıkıp tamamen bir ihtiyaç halini almıştır. Hal böyle olunca iyi veya kötü maddi durumu belli bir seviyede olan vatandaşlarımız araç almak için büyük bir çaba içerisine girerler.

Günümüzde sıfır otomobil fiyatları minimum 30.000 TL gibi bir fiyat ile alınmaktadır. Giderek artan fiyatlar çok yükseğe doğru ilerler. Durum bu olunca nakit olarak araç almak pek mümkün bir durum olmuyor. Nakit alacak parayı bir araya getiremeyen vatandaşlarımız bu yolla aracın bir kısmını kredi çekerek elde etmeye çalışıyor. Konunun devamında araç kredileri çekerken dikkat edilmesi gereken hususlara bir göz atalım.

Araç Kredileri Nasıl Elde Edilmeli

Büyük otomobil markaları otolarının cazip bir biçimde müşteriye sunulmasının yanında müşterilerinin uygun maddi koşullar altında bu otomobilleri elde etmelerini de sağlamalıdır. Bunun için markalar yine kendini kanıtlamış ve güvenilir bankalar ile anlaşmalar yaparak müşterilerini buralara yönlendirmektedir. Bunu bir örnek ile açıklayacak olursak, diyelim ki Honda iş bankası ile otomobillerini almak isteyenler için bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma gereği Honda Faiz oranının 0.80 olmasını istedi. Banka da bu koşulda kredi vereceğini taahhüt etti. Böylece normalde otomobil alacakken 1.20 olabilecek bir kredi faiz oranı 0.80’e çekilmiş oluyor. Bu durum da kredi kullanan için büyük bir avantajdır.

Yukarıda belirttiğimiz örnekteki gibi araç kredisi çekmek isteyen vatandaşlarımızın muhakkak almak istediği oto markasının çalıştığı banka ile iletişim kurması gerekir. Çünkü belirttiğimiz gibi bu bankalar çok cazip kredi imkânlarını müşterilere sunmaktadır. Ülkemizde faaliyet gösteren bütün otomobil markaları çok cazip anlaşmalar imzalayarak uygun otomobil kredisi faiz oranları ile araçlarının satılmasını amaçlamaktadır. Hal böyle olunca iki taraf için de olumlu bir sürece tanıklık etmiş oluyoruz.

Araç Kredileri Hangi Koşullarda Alınır?

Araç kredilerini kullanırken aracın bütün fiyatı üzerinden kredi verilmez. Bankalara genel olarak Aracın maksimum % 80’lik kısmına kadar kredi kullandırabilmektedir. Bu sebeple müşteriler öncelikle aracın bir kısmını peşin olarak vermelidir. Daha sonra banka aracı teminat altına alarak kasko işleminin de gerçekleştirmesini ister. Bu şekilde bana kendini sağlama alarak aracın borcu bitene kadar araç sanki onunmuş gibi hareket eder. Keza müşteri bankaya olan borcunu ödeyemezse banka araca haciz işlemi uygulatarak borcunu tahsil etme hakkına sahiptir. Otomobil kredisi çeken vatandaşlarımızın bunu göz önünde bulundurması gerekir.


Üye olmadan da yorum yapabilirsiniz.
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Asli Müdahil ve Feri Müdahil Nedir?
Asli Müdahil ve Feri Müdahil Nedir?
Esaslı Hata Nedir?
Esaslı Hata Nedir?