Mortgage (Konut Kredisi) Nedir?

Mortgage (Konut Kredisi) ile ilgili son bilgiler.

Mortgage (Konut Kredisi) Nedir?
Mortgage (Konut Kredisi) Nedir? Admin
Bu içerik 678 kez okundu.

 

Son yıllarda ismini fazlaca andığımız ve çevremizde insanların çokça dillendirdiği mortgage sistemi köken olarak Amerika’da bankaların ortaya çıkardığı bir kavramdır. Bu kavramın hayatımıza giderek yer edinmesinin nedeni arz ve talep konusu ile doğru orantılıdır. Ülkemizin ekonomik koşulları gereği standart bir yaşam süren insanların bir defada büyük paraları bir yere bağlaması mümkün olmayacağı için uzun vadeli kredi kavramları gündeme gelmiştir. İşte bu kavramlardan biri de Mortgage kavramıdır. Bu kredi kavramına açıklık getirmek için öncelikle mortgage’nin tanımını yapmamız gerekecektir.

Mortgage Nedir?

En basit tanımı ile Mortgage ipotekli konut kredisidir. Daha önceki yazılarımızda ipotekli konut kredisinin ne olduğu ve hangi içerikler ile sunulduğunu sizlere açıklamıştık. Mortgage çok uzun vadeli ev ve konut kredisi olarak da bilinmektedir. Günümüzde en pahalı Argümanlardan biri gayrimenkullerdir. Konut da bu gayrimenkullerin başında gelir. Sıradan vatandaşların bir kerede böyle büyük paralar ile yatırım yapamayacaklarından ötürü insanlar gelir sınıflarına göre uzun vadede ipotekli kredi alma yolunu seçmektedirler. İpotek konusu ise adından da anlaşılacağı üzere ödeme ile ilgili bir sıkıntı yaşanması durumunda bankanın her yolu denemesine rağmen her hangi bir çözüm üretememesi ile devreye giren evin satışı ve borcun kapatılması konusudur. Yani mortgage kredisi ile uzun vadede kredi çektiğiniz zaman borç bitene kadar konut bankanın olacaktır. Borç tamamen bittikten sonra devir işlemi ev sahibine yapılmaktadır.

En Uygun Mortgage Kredisi

Mortgage uzmanları bu kredinin tanımını yaparken esasında ne kadar işlevsel bir sistem olduğunu gözler önüne sermişlerdir. Keza Mortgage sistemi ile kendi belirlemiş olduğunuz limitler üzerinden taksitler ödeme ve belirlediğiniz vadede borcu bitirme gibi bir şansa sahipsiniz. Hal böyle olunca mortgage kredilerinde vadenin uzunlu ile kredi faiz oranlarının minimum düzeylerde olması çok büyük önem taşır. Uzun vadeli kredilerde 000,1’lik bir kredi oranı bile çok büyük bir farkı ortaya çıkarabileceği için bu kredileri elde etmek isteyen vatandaşlarımızın en uygun kredi üzerinden işlem yapmaları gerekir. Mortgage kredisi için en uygun bankayı belirlemek pek doğru bir algı olmaz keza dönemler içerisinde mortgage kredilerini veren bankalar büyük değişkenlikle gösterebilmektedir. Örneğin bir dönem Garanti Bankası çok uygun bir mortgage kredisi verirken, bir dönem İş Bankası bu kredileri verebilmektedir. Mortgage kredilerinin bir diğer avantajı da krediyi almış olduğunu banka sonraki dönemlerde kredi faiz oranlarında bir düşüş gerçekleştirirse sizler borcunuzda yapılandırmaya giderek yeni faiz oranı ile borcunuzu ödemeye devam edebilirsiniz.


Üye olmadan da yorum yapabilirsiniz.
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Asli Müdahil ve Feri Müdahil Nedir?
Asli Müdahil ve Feri Müdahil Nedir?
Esaslı Hata Nedir?
Esaslı Hata Nedir?