Tüzük Nedir?

Anayasamıza göre tüzük nedir?

Tüzük Nedir?
Tüzük Nedir? Admin
Bu içerik 645 kez okundu.

Kanunun uygulanmasını göstermek ya da kanunun emrettiği işleri belirtmek amacıyla çıkarılan metinlere tüzük denir. Tüzük yapmaya yetkili organ Bakanlar Kurulu'dur. Tüzük Bakanlar Kurulu tarafından yapılır, Cumhurbaşkanı tarafından imzalanarak yayınlanır. Tüzükler Danıştay incelemesinden geçmeden yayınlanmaz. Bu incelemenin doktrinde tartışmalı olduğunu belirtmek gerekiyor. Kimi yazarlara göre bu incelemenin yaptırımsal olmadığı sadece istişari nitelikte olduğu ifade ediliyor.

 

Kanunlar anayasaya, tüzükler de kanunlara aykırı olamaz. Tüzükler kanunlarda yer alamayan teknik ihtiyaçları karşılamak ve teferruata ait hususları düzenlemek üzere; kanunların uygulayıcısı olan idare tarafından ortaya konan tasarruftur.

 

Kanuna aykırı olan tüzüğün iptali için Danıştay’a başvuru yapılır. Danıştay Kanununun 24. maddesine göre, Danıştay bu hususta ilk derece mahkemesidir. Danıştay Dava Daireleri Kurulu, gerektiğinde tüzüğü iptal edebilir. Tüzüklerin uygulanmasını sağlamak için, ilgili bakanlıkça veya kamu tüzel kişiliğince; kanun ve tüzüklere uygun olarak yönetmelikler çıkarılabilir. Hangi yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayınlanacağı kanunda belirtilir. Tüzükler önem bakımından, anayasa ve kanunların altında ve fakat yönetmeliklerin üzerindedir.

 

Buna ek olarak TBMM’nin kendi yönetim ve işleyişini gösteren bir tüzüğü vardır ki, buna da içtüzük denir. Her meclis kendi içtüzüğünü yapar. İçtüzükler çok önemli siyasi belgelerdir. İç tüzüklerde milletvekillerinin görevleri ve yetkileri belirlenir. Soru, gensoru, meclis soruşturması ve meclis araştırması müesseselerinin nasıl işletileceği, muhalefet ve iktidar partilerinin söz alma hakları, kanunların yapılma usulleri içtüzükle düzenlenir. İsim benzerliği dışında tüzüklerle içtüzüklerin başkaca benzerliği yoktur.


Üye olmadan da yorum yapabilirsiniz.
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Asli Müdahil ve Feri Müdahil Nedir?
Asli Müdahil ve Feri Müdahil Nedir?
Esaslı Hata Nedir?
Esaslı Hata Nedir?