Yönetmelik Nedir

Yönetmelik ile ilgili bilgiler.

Yönetmelik Nedir
Yönetmelik Nedir Admin
Bu içerik 2690 kez okundu.

Bir kuruluşun çalışmalarında uymak üzere ortaya çıkardığı ve uyulacak ilkeleri kapsayan basılı yayınlara, talimatnamelere denir. (Kaynak: Prof. Dr. İlker ÖZDEMİR, “Yapı İşletmesi Ders Notları”, Eskişehir, 2003.)

Yönetmelikler idarenin tek taraflı düzenleyici işlemleri arasındadır ve kurallar hiyerarşisinde tüzüklerden sonra gelir.


Yönetmelikler kural olarak yayımı tarihinde yürürlüğe girer ve bunların Resmi Gazetede yayımlanması gerekmez. Hangilerinin Resmî Gazetede yayımlanacağı kanunda belirtilir.

Başbakanlık, bakanlıklar ve kamu tüzelkişileri, kendi görev alanlarını ilgilendiren kanunların ve tüzüklerin uygulanmasını sağlamak üzere ve bunlara aykırı olmamak şartıyla, çıkardıkları idari işlemlere yönetmelik denir. 1982 ayanasasına göre her yönetmeliğin Resmi Gazetede yayımlanması zorunlu değildir.

 

Buna göre Resmi Gazetede yayımlanacak yönetmelikler şunlardır: Başbakanlık.bakanlıklar ve kamu tüzel kişilerinin işbirliğine ,yetki ve görev analarına ait hükümleri düzenleyenler, Kamu personeline ait genel hükümleri kapsayanlar Kamuyu ilgilendiren yönetmeliklerdir.

yönetmelik danıştay incelemesinden geçer mi yönetmelik çıkarma yetkisi tüzük ve yönetmelik arasındaki fark yönetmelik çıkarabilen kurumlar

Üye olmadan da yorum yapabilirsiniz.
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Asli Müdahil ve Feri Müdahil Nedir?
Asli Müdahil ve Feri Müdahil Nedir?
Esaslı Hata Nedir?
Esaslı Hata Nedir?