Baro'larda Seçim Heyecanı Başlıyor

Türkiye genelinde baroların genel kurul heyecanı başladı.

Baro'larda Seçim Heyecanı Başlıyor
Baro'larda Seçim Heyecanı Başlıyor Admin
Bu içerik 2052 kez okundu.

Avukatlık Kanununa göre barolar her iki yılda bir olağan toplantı yaparak, başkanlık seçimi yapar. Baroların yönetimi Avukatlık Kanununada düzenlenmiştir. Buna göre;

Olağan toplantı:

             Madde 82 – (Değişik: 22/1/1986 - 3256/12 md.)

             Genel kurul iki yılda bir Ekim ayının ilk haftası içinde baro başkanının daveti üzerine gündemindeki maddeleri görüşmek üzere toplanır.

             Olağanüstü toplantı:

             Madde 83 – Türkiye Barolar Birliği, baro başkanı, yönetim veya denetleme kurulu gerekli gördükleri hallerde genel kurulu olağanüstü toplantıya çağırabilirler. Baro başkanı, levhada yazılı avukatların beşte birinin, görüşme konularını belirten yazılı istemi ile, en geç onbeş gün içinde genel kurulu olağanüstü toplantıya çağırmak zorundadır.

             Toplantıya çağrı:

             Madde 84 – (Değişik: 2/5/2001 - 4667/50 md.)

             Genel Kurulun olağan toplantısının yeri, saati ve gündemi ile ilk toplantıda yeterli çoğunluk sağlanamadığı takdirde ikinci toplantının günü, saati ve toplantı yeri, baro çevresi adalet dairelerinde ve baronun uygun bir yerinde en az otuz gün önceden başlamak üzere, genel kurulun toplanacağı tarihe kadar duyurulur. Bu duyuru, tebligat hükmündedir.

 

Avukatlar Genel Kurula Katılmak Zorunda mı?

 

Bağlı olduğunuz Baro'nun her iki yılda bir yapılan genel kuruluna katılmak zorunlu. Mazeret bildirmeksizin katılım sağlanmazsa yaptırımı mevcut. Avukatlık Kanunundaki düzenleme;

 

             Toplantıya katılma yükümü:

             Madde 86 – (Değişik: 8/5/1984 - 3003/3 md.)

             (Değişik: 2/5/2001 - 4667/51 md.) Baro levhasında yazılı avukat; gerek olağan, gerek olağanüstü genel kurul toplantılarına katılmak ve oy kullanmakla yükümlüdür. Bu toplantılara haklı bir neden olmaksızın gelmeyenlere veya oy kullanmayanlara ilçe seçim kurulu başkanı tarafından, o baroya kayıtlı avukatların yıllık keseneğinin üçte biri miktarında para cezası verilir. Bu para cezaları ilgili baro başkanlığınca tahsil edilir ve baro bütçesine gelir kaydedilir.

             

 

İstanbul, Ankara ve İzmir Baroları  Olağan Genel Kurul Toplantısının detaylarını aşağıdaki görselden öğrenebilirsiniz.

 

 

 

 

baro seçimleri ne zaman baro seçimleri kaç yılda bir yapılır baro başkanlığı seçimleri baro başkan adayları

Üye olmadan da yorum yapabilirsiniz.
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Asli Müdahil ve Feri Müdahil Nedir?
Asli Müdahil ve Feri Müdahil Nedir?
Esaslı Hata Nedir?
Esaslı Hata Nedir?