İzinsiz Fotoğraf Kullanılmasına Tazminat

Yargıtay izinsiz fotoğraf kullanılmasını haksız buldu.

İzinsiz Fotoğraf Kullanılmasına Tazminat
İzinsiz Fotoğraf Kullanılmasına Tazminat Admin
Bu içerik 1420 kez okundu.

Bir banka reklam afişlerinde, internet sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında kullandığı bir fotoğraf için davalık oldu. Açılan davada genç kızın fotoğrafının izinsiz olarak kullanıldığı iddia edildi ve tazminat talebinde bulunuldu. Kişilik haklarının zedelendiği gerekçesiyle bankadan tazminat isteyen genç kız, manevi huzursuzluk yaşadığını belirtti.

Davalı bankanın internet sitesini incelediğinde kredi kartları başlığı altında, kredi kartı reklamlarında gösterilen örnek kredi kartı üzerinde ve ilgili şehirlerdeki billboardlarda asılı reklam afişlerinde resminin kullanıldığını gördü.

Üniversite öğrencisi olan genç, psikolojisinin bozulmasını gerekçe göstererek bankadan 5 Bin TL maddi, 10 bin TL manevi tazminat talebinde bulundu. Davalı banka savunmasında fotoğrafı google görsellerden bulduklarını, telif hakkının olmadığını iddia ederek, Google arama motorunda vesikalık öğrenci fotoğrafı arama sonuçlarından bulduğunu bildirdiğini, fotoğrafın davacının muvafakati olmaksızın kullanıldığının anlaşılması üzerine internet sayfasındaki örnek kart görseli üzerinden çıkartıldığını dile getirdi.

Yerel Mahkeme üniversite öğrencisi genç kızı haklı buldu ve dava yargıtaya intikal etti. Yargıtay da yerel mahkeme kararının yerinde olduğunu ifade ederek kararı onadı ve davalı bankayı 7 Bin TL tazminata mahkum etti.


Üye olmadan da yorum yapabilirsiniz.
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Asli Müdahil ve Feri Müdahil Nedir?
Asli Müdahil ve Feri Müdahil Nedir?
Esaslı Hata Nedir?
Esaslı Hata Nedir?