Avukatlık Nedir? Amacı Nedir?

Avukatlık mesleği ile ilgili bilinmesi gerekenler.

Avukatlık Nedir? Amacı Nedir?
Avukatlık Nedir? Amacı Nedir? Admin
Bu içerik 828 kez okundu.

Avukatlık mesleği, yasama,yürütme, yargı üçlemesinin içinde bulunan yargı erkinin bir unsurudur. Yargı, bağımsız ve tarafsız organlar tarafından oluşan bir erktir ve diğer erklerden talimat ya da emir almaz. Yargının bir ayağını devleti temsilen hakim ve savcılar, bir ayağını vatandaş, bir ayağını ise savunma kanadını oluşturan Avukatlar temsil eder.

 

Avukatlar, hukuk fakültesinden mezun olan ve Baro'ya kaydolarak Avukatlık Ruhsatını alan  kişilerdir. Avukat olabilmenin ilk şartı hukuk fakültesi mezunu olmak, ikinci şartı ise stajı tamamladıktan sonra Baro'ya kaydolarak avukatlık ruhsatını almaktır. Baro levhasına kaydolmayan hukuk fakültesi mezunları avukatlık yapamaz.

Avukatlık mesleğinin ilke ve etiklerini düzenleyen, avukatlık mesleğinden doğabilecek ihtilafların giderilmesi için, Avukatlık Kanunu bulunmaktadır. 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nda avukatlığın tanımı ve amacı şu şekilde belirtilmektedir;

 

"Avukat, yargının kurucu unsurlarından olan bağımsız savunmayı serbestçe temsil eder. Avukatlığın amacı; hukuki münasabetlerin düzenlenmesini, her türlü hukuki mesele ve anlaşmazlıkların adalet ve hakkaniyete uygun olarak çözümlenmesini ve hukuk kurallarının tam olarak uygulanmasını her derecede yargı organları, hakemler, resmi ve özel kişi, kurul ve kurumlar nezdinde sağlamaktır. Avukat bu amaçla hukuki bilgi ve tecrübelerini adalet hizmetine ve kişilerin yararlanmasına tahsis eder. Yargı organları, emniyet makamları, diğer kamu kurum ve kuruluşları ile kamu iktisadi teşebbüsleri, özel ve kamuya ait bankalar, noterler, sigorta şirketleri ve vakıflar avukatlara görevlerinin yerine getirilmesinde yardımcı olmak zorundadır. Kanunlarındaki özel hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu kurumlar avukatın gerek duyduğu bilgi ve belgeleri incelemesine sunmakla yükümlüdür. Bu belgelerden örnek alınması vekaletname ibrazına bağlıdır. Derdest davalarda müzekkereler duruşma günü beklenmeksizin mahkemeden alınabilir."

 

Avukatlığa kabul şartları: 

Avukatlık mesleğine kabul edilebilmek için :

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

b) Türk hukuk fakültelerinden birinden mezun olmak veya yabancı memleket hukuk fakültesinden mezun olup da Türkiye hukuk fakülteleri programlarına göre noksan kalan derslerden başarılı sınav vermiş bulunmak,

c) Avukatlık stajını tamamlayarak staj bitim belgesi almış bulunmak,

e) Levhasına yazılmak istenen baro bölgesinde ikametgahı bulunmak,

f) Avukatlık Kanununa göre avukatlığa engel bir hali olmamak gerekir.


Üye olmadan da yorum yapabilirsiniz.
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Asli Müdahil ve Feri Müdahil Nedir?
Asli Müdahil ve Feri Müdahil Nedir?
Esaslı Hata Nedir?
Esaslı Hata Nedir?