Çiğdem Koç Kimdir?

İstanbul Baro Başkan Adayı Avukat Çiğdem Koç'u kendi kaleminden tanıyalım...

Çiğdem Koç Kimdir?
Çiğdem Koç Kimdir? Admin
Bu içerik 3419 kez okundu.

Ben 19 yıldır avukatlık yapıyorum. Kıdemli bir avukatın yanında ücretli çalışmaktan,ortaklığa oradan kendi büromu açmaya uzanan bir yoldu avukatlık.Koridorlarda,icra dairelerinde,haciz arabalarında,duruşma salonlarında geçti bu süreç hep.Özellikle son dönemlerde avukatı müvekkili ile özdeşleştiren ve tribün hukukunun egemen olduğu anlayıştan da payıma düşeni aldım tabi;saldırılar,baktığım davalarla ilgili önyargılı eleştiriler . Ama sonuçta,bu mesleği neden yaptığımı her zaman bildim; haksızlığa karşı mücadele edebileceğim tek şeydi avukatlık.Bu süreçte sürekli okudum,gözlemledim. En önemlisi her zaman sorguladım. Hukuk ve adalet ilişkisini,yargı meselesini,ülkemizin hak mücadelesi tarihini. Ülkemizde bir yargı yok aslında .

Adli devlet teşebbüsü sayılabilecek ve her gelen iktidarın kendi himayesinde bir sopa olarak kullanmak istediği bir adliye sistemi var. İktidarlar için doğaldır bu elbette ama ağzından “yargı bağımsızlığı,hukuk devleti” gibi sloganları düşürmeyenler için değildir, olmamalı. Ve bütün bu haksızlık yumağı içinde,bizzat savunma makamı olan avukatların meslekleri yüzünden tutuklandığı, yerlerde sürüklenerek duruşma salonlarından çıkartıldığı, sokak ortasında vurulup öldürülen baro başkanlarının faili meçhul olmasına ses çıkarılmadığı ve ayarıyla sürekli oynanan bir kantara emanet edilmiş bir sürecin içinden geçiyoruz.İstanbul Barosu gibi,dünyanın en büyük barosu olduğunu iddia eden bir baronun içinde bulunduğu durum da,baro siyasetinin çürümüşlüğü de çok acıklı ve çok tehlikeli.Ben,bütün bunların karşısında bir direniş alanı yaratmak,sözümü söyleyebilmek için aday oldum.

Eril dilin ve ruhun egemen olduğu cinsiyetçi bir sisteme karşı durmak adına ve sahteliği kendim de dahil herkesin yüzüne vurmak adına. Bazı şeyler bozulduysa tamiri mümkün değildir, yenisini almak gerekir.Bu düzen de o kadar bozuldu ki,tamamen yıkmak ve yerine gerçek anlamda bir yargı kurabilmenin mücadelesini vermek gerekir. Avukatların geçim sıkıntısı yaşadığı, özgürlüklerinin ve hayatlarının tehlikede olduğu,gerçeği aramanın suç sayıldığı bir zamanda baroculuk oynamak ve sanki her şey yolundaymış ya da azıcık ucundan tutsan değişebilirmiş gibi davranmak benim açımdan kabul edilemez, kabul etmediğimi yüksek sesle söylemek adına aday oldum. Mahkum değiliz bu sahteliğe ve yıkmak da elimizde. İstanbul Barosu, gerçek anlamda yargı meselesinin tartışıldığı, çözümlerin eyleme geçirilmesine öncülük eden ve hukuk-adalet ilişkisini mümkün oldukça normalleştirmek adına yargı örgütlenmelerine temel olabilecek bir yapı olmalıdır,bir yargı karargahı olmalıdır. Avukatın onuru,olmayan bir şeyin, hamaset yüklü kavramların ve içi doldurulmamış sloganların üstüne inşa edilemez. Bunun için aday oldum ve İstanbul Barosu’nun tek kadın adayı olmakla da onur duyuyorum.


Üye olmadan da yorum yapabilirsiniz.
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Asli Müdahil ve Feri Müdahil Nedir?
Asli Müdahil ve Feri Müdahil Nedir?
Esaslı Hata Nedir?
Esaslı Hata Nedir?