Kadın Konukevi Nedir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Alo 183 - Sosyal Destek Hattı, Kadın Konukevi.

Kadın Konukevi Nedir?
Kadın Konukevi Nedir? Admin
Bu içerik 598 kez okundu.

Kadın konukevleri, fiziksel, duygusal, cinsel, ekonomik ve sözlü istismara veya şiddete uğrayan kadınların, şiddetten korunması, psiko-sosyal ve ekonomik sorunlarının çözülmesi, güçlendirilmesi ve bu dönemde kadınların varsa çocukları ile birlikte ihtiyaçlarının da karşılanmak suretiyle geçici süreyle kalabilecekleri ve kadın konukevi, sığınmaevi, kadın sığınağı, kadınevi, şefkatevi ve benzeri adlarla açılmış ya da açılacak yatılı sosyal hizmet kuruluşlarıdır.

Kadın konukevlerinden hizmet alan kadınların durumlarının, aileleri ya da eşleri ile olan anlaşmazlıklarının incelenmesi ve sorunlarının giderilmesine yönelik mesleki çalışmalar yapılmaktadır. Söz konusu kadın ve beraberindeki çocuklarına doğrudan ya da ilgili kurumlara yönlendirmek suretiyle güvenlik, danışmanlık, tıbbi destek, geçici maddi yardım, kreş, mesleki eğitim kursu, grup çalışmaları, sosyal, sanatsal ve sportif faaliyetler vb. alanlarda destek sunulmaktadır.

Kadın konukevlerinde kadınların durumlarının, aileleri ya da eşleri ile olan anlaşmazlıklarının incelenmesi ve sorunlarının giderilmesine yönelik mesleki çalışmalar ile birlikte kadın ve çocuklara doğrudan ya da ilgili kuruluşlara yönlendirmek suretiyle güvenlik,  danışmanlık, tıbbi destek, geçici maddi yardım ve kreş, mesleki eğitim kursu, grup çalışmaları, sosyal, sanatsal ve sportif faaliyetler vb. alanlarda destekler meslek elemanları tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında sunulmaktadır.

Kadın konukevlerinin fiziki yapısına göre oda sayısı ve kapasite belirlenmektedir. Hali hazırda Bakanlığımız, Belediyeler ve STK’lara bağlı çalışan kadın konukevleri de dâhil olmak üzere toplam 143 kadın konukevi 3.444 kapasite ile hizmet vermektedir.

Şiddet mağduru kadın hakkında ihtiyaç duyulması halinde koruyucu ve önleyici tedbir kararları alınmakta olup gerekli rehberlik hizmeti sunulur ve talep edildiğinde aydınlatılmış rıza formu doldurtularak çıkış işlemi yapılır.

Kadın konukevlerinin amacı, kuruluşa kabul edilen kadınların şiddetsiz bir ortamda, yaşadıkları travma ile başa çıkabilmeleri, yeniden sağlıklı ilişkiler sürdürebilmelerine destek olmak üzere mesleki çalışmalar yapılarak kadın konukevlerinden ayrıldıktan sonra yaşamlarını kendi talepleri doğrultusunda sürdürmelerini sağlamaktır. Bu doğrultuda Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerinde 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında, şiddet mağduruna yönelik barınma hizmeti, geçici maddi yardım, rehberlik ve danışmanlık hizmetleri, hayati tehlikenin bulunması halinde geçici koruma altına alınmasının takibi ve izlenmesi, kreş yardımı, hukuki destek, tıbbi destek, eğitim-öğretim konusunda destek, iş bulma ve benzeri konularda rehberlik etmek ve meslek edindirme kurslarına katılmasına yönelik faaliyetlerde bulunulması gibi konularda hizmetler sunulmaktadır.

Kadın konukevinden hizmet alan kadınların temel ihtiyaçları karşılanmaktadır. Ancak hiçbir geliri olmayan kadınlara özel ihtiyaçlarını karşılamak üzere sosyal hizmet desteği olarak bulundukları ilin koşullar ve ilgili komisyonun belirlediği miktarda harçlık verilir.

Şiddet mağduru olmayan, ancak yüksek can güvenliği riski altında bulunan kişiler kadın konukevinde hizmet alabilmektedir. Ayrıca barınma talebine yönelik gerekli danışmanlık hizmeti ŞÖNİM/ ASPİM tarafından verilir.

Kadın konukevlerinin açılması ve işletilmesi hakkında yönetmelik kapsamında kadın konukevinden hizmet alan kadınların temel ihtiyaçları karşılanmaktadır.

Sosyal güvencesi olmayan kadın ve beraberindeki çocuklar ücretsiz sağlık hizmetinden yararlanır.

 

kadın sığınma evi yönetmeliği 2019 kadın sığınma evlerinde kalma süresi aile ve sosyal politikalar bakanlığı kadın sığınma evleri batman kadın sığınma evi tekirdağ kadın sığınma evi izmir kadın sığınma evi istanbul kadın sığı

Üye olmadan da yorum yapabilirsiniz.
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Asli Müdahil ve Feri Müdahil Nedir?
Asli Müdahil ve Feri Müdahil Nedir?
Esaslı Hata Nedir?
Esaslı Hata Nedir?