Hakimler Bilgi Yarışmasına Katılamaz Kararı

Yargı Etiği Kurulu, hakimlerin televizyonda yayınlanan para ödüllü bilgi yarışması programlarına katılmasını etik bulmadı.

Hakimler Bilgi Yarışmasına Katılamaz Kararı
Hakimler Bilgi Yarışmasına Katılamaz Kararı Admin
Bu içerik 979 kez okundu.

Yargıtay'da yürütülen Yargı Etiği Reformu çalışmaları kapsamında geçen yıl kurulan Yargı Etiği Kurulu, hakimlerin davranışlarının etik olup olmadığı konusunda kararlar veriyor. Bu kararlar tavsiye niteliğinde olup bağlayıcı değil.

Ensonhaber'e göre, Yargı Etiği Kurulu'na başvuran hakim, bir televizyon kanalında yayınlanan ve tarih sorularının yöneltildiği yarışma programına katılmasının, yargı etiği ilkelerine uygun olup olmadığı konusunda tavsiye istedi.

Yargı Etiği Kurulu, para ödüllü yarışmaya hakimin katılmasını uygun bulmadı.

Yarışma programında bilgi ölçmenin yanı sıra ödül kazanma unsurunun da öne çıktığı, özellikle yarışmanın jeneriğinde, sorular sorulurken ve program sırasında sunucu ile yapılan diyaloglarda, "para ödülü" temasının sık sık vurgulandığı belirtildi.

Kararda, yarışma programına katılanın öncelikli amacı para ödülü kazanmak olmasa bile bu hususun, yarışmanın kamuya yansıyan ve öne çıkan karakteristik bir özelliği olduğu ifade edildi.

 


Üye olmadan da yorum yapabilirsiniz.
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Asli Müdahil ve Feri Müdahil Nedir?
Asli Müdahil ve Feri Müdahil Nedir?
Esaslı Hata Nedir?
Esaslı Hata Nedir?