Sosyal Medyada Açılan Sahte Hesapların Hukuki Durumu

Twitter, facebook ve linkedin gibi sosyal paylaşım sitelerinde adınıza açılan fake(sahte) hesaplara karşı ne yapılabilir?

Sosyal Medyada Açılan Sahte Hesapların Hukuki Durumu
Sosyal Medyada Açılan Sahte Hesapların Hukuki Durumu Admin
Bu içerik 2071 kez okundu.

Özellikle ünlülerin başı sahte hesaplarla dertte. Kendileri adına açılan sahte hesaplarla yapılan paylaşımlar, hayranlarını aldatıcı nitelikte olabilmektedir. Farklı çıkarlar amacıyla kullanılan bu hesaplardan açılan kişiymiş gibi yapılan paylaşımlar, bazen insanları zor durumda bırakabilmektedir. Peki adınıza açılan sahte hesaplara karşı neler yapılabilir? Konu yargıya taşınmış ve Ceza Genel Kurulu bu uyuşmazlığı bir karara bağlamıştır. Buna göre;


5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'un 9/1-2. maddesinde yer alan, “İçerik nedeniyle hakları ihlal edildiğini iddia eden kişi, içerik sağlayıcısına, buna ulaşamaması halinde yer sağlayıcısına başvurarak kendisine ilişkin içeriğin yayından çıkarılmasını ve yayındaki kapsamından fazla olmamak üzere hazırladığı cevabı bir hafta süreyle internet ortamında yayımlanmasını isteyebilir. İçerik veya yer sağlayıcı kendisine ulaştığı tarihten itibaren iki gün içinde, talebi yerine getirir. Bu süre zarfinda talep yerine getirilmediği takdirde reddedilmiş sayılır. Talebin reddedilmiş sayılması halinde, kişi onbeş gün içinde yerleşim yeri sulh ceza mahkemesine başvurarak, içeriğin yayından çıkarılmasına ve yayındaki kapsamından fazla olmamak üzere hazırladığı cevabın bir hafta süreyle internet ortamında yayımlanmasına karar verilmesini isteyebilir. Sulh ceza hakimi bu talebi üç gün içinde duruşma yapmaksızın karara bağlar. Sulh ceza hâkiminin kararına karşı Ceza Muhakemesi Kanunu hükümlerine göre itiraz yoluna gidilebilir.” şeklindeki düzenleme bulunmaktadır.

fake hesap cezası sahte hesap cezası

Üye olmadan da yorum yapabilirsiniz.
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Asli Müdahil ve Feri Müdahil Nedir?
Asli Müdahil ve Feri Müdahil Nedir?
Esaslı Hata Nedir?
Esaslı Hata Nedir?